Neslēp saturu: navigācijas kļūdas

Zemāk ir apkopotas kritiskākās navigācijas problēmas, ar kurām nākas sastapties mājas lapu izstrādē. Izkārtoju tās pēc kritiskuma, kā tās ietekmē lapas apmeklētājus. Būtiskākās sekas –  lietotājs nepiekļūst pie viņam paredzētā satura, attiecīgi ir saturs, bet piekļūšana ir apgrūtināta.

Mājas lapas adreses bez valodu mainīgajiem

Šī ir mana „mīļākā” kļūda, kuru arvien Latvijas web izstrādes projektos redzu un bez kautrēšanās varu pateikt, ka uzņēmumiem ar šādu praksi aizliegtu izstrādāt web projektus. Pareiza pieeja ir izvietot valodas mainīgo mājas lapas adresē, lai katrai satura versijai dažādās valodās ir sava adrese, piemēram, www.lapa.lv/lv/par-mums, www.lapa.lv/ru/par-mums utml. Kļūdaina pieeja ir šo izvēlēto valodu uzturēt tikai lietotāja pārlūkprogrammas pusē (sesijas, cepumi utml.), rezultātā ir viena saite visām valodām, piemēram, www.lapa.lv/par-mums. Sekas šādai pieejai:

  • Meklētājprogrammas nevar tikt klāt pārējam valodu saturam, tikai noklusētajai valodai, jo saite vienmēr ir viena. Rezultātā lapas saturs citās valodās ir ievērojami ierobežots lapas saturs meklētājos.
  • Lapas apmeklētājs nevar saglabāt saiti uz konkrēto valodas versiju.
  • Izplatot mājas lapas adresi tālāk sociālos medijos, pašu mājas lapā, nevar ievietot tiešo saiti uz saturu, piemēram, angļu valodā.

Piemēri: Ekonomikas ministrija, Nodarbinātības valsts dienests. Šo uzstādījumu obligāti vajag iekļaut kā prasību pirms mājas lapas izstrādes, pēc lapas izveides tehniski ieviest šo ir nesalīdzināmi grūtāk kā likvidēt pārējās divas kļūdas.

Saites pamatteksta krāsā

Mājas lapas satura noformējumā saitēm ir jābūt izceltām ar citu krāsu, vēlams pasvītrotām vai pasvītrot, kad peles kursors izvietots uz saites, lai vizuāli skaidri nošķirtu tekstu no saitēm. Papildus vēlams izvairīties no pasvītrota teksta, jo tas var radīt vēlmi uzklikšķināt uz saites, kur tās nav – tā vietā izmantot boldu, italic noformējumu. Piemērs: Zemkopības ministrijas mājas lapas sadaļa – saites ir pasvītrotas, tomēr tās ir pamatkrāsā un tās nevar atšķirt no vienkārši pasvītrota teksta. Līdzīgs piemērs: Ekonomikas ministrija. Ekonomikas ministrijas piemērs

Ar nelieliem CSS faila stila labojumiem var panākt daudz augstāku lietojamību – skaidri norādītas saites, kur var iegūt papildus informāciju, fona krāsa ir gaišāka, lai padarītu tekstu labāk lasāmu. Bieži vien nelielas izmaiņas stila failā var ievērojami uzlabot mājas lapas lietojamību, mazinot lapas pārveides nepieciešamību.

Slikti ieraugāmi valodu pārslēgi

Ja lietotājs, kurš nesaprot konkrēto mājas lapas valodu, nepamanīs iespēju pārslēgt valodu, tas visdrīzāk pametīs mājas lapu. Valodu pārslēgiem ir jābūt ātri ieraugāmiem, saprotamiem svešvalodā. Slikts piemērs ir izveidot teksta izvēlni, kurā ir redzams tikai uzraksts Latviešu.

Ja lietotājs neatradīs vajadzīgo informāciju mājas lapā, viņa nākamais  solis var būt kāda no meklētājprogrammām, piemēram, Google, tādēļ ir būtiski mājas lapu sakārtot, lai tā būtu ērta gan lietotājiem, gan meklētājiem. Tomēr tā jau ir tēma citam bloga rakstam.